Po co robić zdjęcia i o tym, dlaczego jestem fotografem rodzinnym

with Brak komentarzy

Sesja fotograficzna nie jest chlebem ani kurtką, nie potrzebujemy jej do przeżycia. Rozumiem, że nie każdy ma czas i chęci, by urządzać sesję zdjęciową bez powodów kalibru ślubu czy chrztu. I właśnie dlatego piszę ten tekst.

Po co robić zdjęcia, po co zatrudniać fotografa? Mocno wierzę, że my, ludzie, potrzebujemy do życia pamiątek. Na nich budujemy swoją tożsamość, opieramy wspomnienia i pielęgnujemy poczucie przynależności. Listy, pierścionki po babci, kasety VHS z nagraniami z dzieciństwa, to wszystko ma wartość przede wszystkim emocjonalną. Można bez nich żyć, pewnie, ale jak przyjemnie jest mieć coś, co przywołuje najmilsze wspomnienia!

Dla mnie ulubioną pamiątką są albumy ze zdjęciami, które po latach chwytają za serce i wzruszają. Kiedy oglądam małą wersję siebie prezentującą na głowie ścierkę (zabawa w babcię) lub pokrywę od grilla (zabawa w grzyba), uśmiecham się szeroko. Przy innych zdjęciach, tych z babciami i dziadkiem, robi mi się smutno, ale czuję wdzięczność, że mam ich twarze na papierze.

To główny powód, dla którego zajmuję się fotografią rodzinną. Po to, żeby ktoś za kilka, kilkanaście, może kilkadziesiąt lat wyciągnął z szuflady zdjęcia swoich bliskich i pamiętał, jak to było. Kiedy byli mali, kiedy byli w komplecie, kiedy obchodzili urodziny, kiedy się bawili w babcie, grzyby i wszystkie inne zabawy, które przychodzą do głowy tylko dzieciom.

historie obrazkowe fotografia

Wybaczcie banalne porównanie, ale zdjęcia naprawdę są jak wino, z wiekiem nabierają mocy.

Dlatego nie chcę namówić Cię do rezerwacji sesji zdjęciowej, chcę namówić cię do zdjęć w ogóle. Nieistotne, czy będą zrobione przeze mnie, innego fotografa czy spontanicznie pstryknięte smartfonem.

Jeśli doczytałaś bądź doczytałeś do tego momentu, mam dla Ciebie propozycję. Zrób w tym tygodniu zdjęcie komuś, kogo kochasz. Nie przejmuj się brakiem światła, rozdzielczością, estetyką. Nie czekaj na dobry moment, po prostu zrób zdjęcie.

Zapewniam Cię, że z biegiem lat będzie stawało się dla Ciebie coraz ważniejsze.

Zostaw Komentarz