Jak rozmyć tło fotografując telefonem i tworzyć własne presety? Przewodnik po aplikacji VSCO

with Brak komentarzy

Moją ulubioną aplikacją do obróbki zdjęć w telefonie jest VSCO (czytaj wisko :)). Jest darmowa (posiada płatną wersję premium, której tutaj nie omawiam), dostępna zarówno na Androida, jak i na iOS.

W moim odczuciu VSCO ma wszystko, czego potrzeba do lekkiej edycji, i tylko jedną wadę. Aplikacja nie ma polskiej wersji językowej. Mimo to polecam VSCO każdemu bez wyjątku, ponieważ do obsługi aplikacji trzeba znać dosłownie kilka słów po angielsku. W tym mini przewodniku wszystkie potrzebne zwroty tłumaczę na polski, więc wszystko powinno być zrozumiałe. Jeśli nie, proszę dopytać 🙂

Początek: rejestracja i logowanie

Krok pierwszy: ściągamy aplikację na telefon. Aby używać VSCO, trzeba założyć konto. Do wyboru mamy rejestrację przy pomocy numeru telefonu (sign up with phone number) lub adresu e-mail (sign up with email). Jeśli masz wcześniej założone konto, logujesz się wybierając “sign in”.

Aplikacja poprosi nas o wybór nazwy profilu (profile name) oraz hasło (password), które musi mieć przynajmniej 8 znaków, a także o zgodę na politykę prywatności.

Na Androidzie aplikacja VSCO wygląda troszeczkę inaczej niż na iOS (różnice w rozmieszczeniu ikon). Poniższe zrzuty ekranu pochodzą wersji VSCO na iOS, więc jeśli nie możesz czegoś znaleźć dokładnie w tym samym miejscu, poszukaj u siebie odpowiednich obrazków 🙂

jak edytować zdjęcia w aplikacji vsco

Edycja zdjęcia w VSCO – gotowe filtry

Zacznijmy od strony startowej aplikacji. Możesz teraz załadować zdjęcie zrobione wcześniej lub zrobić nowe za pomocą aparatu w aplikacji (więcej o tym pod koniec artykułu w akapicie “Jak rozmyć tło robiąc zdjęcie telefonem?”).

Jeśli zrobiłaś zdjęcie przez aplikację, powinno ci się ono tutaj wyświetlać. Jeśli chcesz wybrać zdjęcie z pamięci telefonu, użyj wspomnianego wcześniej plusa z prawej strony u góry ekranu lub plusa dole strony.

Kiedy naciśniesz zdjęcie ze strony głównej, wokół niego pojawi się ramka, a na dole nowy pasek narzędzi. Na razie skupmy się tylko na pierwszej ikonie, suwakach, które oznaczają edycję.

Po naciśnięciu ich zobaczysz dostępne filtry. Klikając dwukrotnie na dany filtr, będziesz mogła regulować jego intensywność. 0 to pozycja wyjściowa, a 12 to nałożony filtr, więc np. wybierając 6 uzyskasz mniej więcej połowę efektu. To bardzo fajna opcja, ponieważ filtry czasem wyglądają przesadnie, ale ich złagodzenie daje fajny, delikatny efekt.

jak edytować zdjęcia w aplikacji vsco

Niektóre filtry oznaczone są kłódką – możesz ich używać tylko wtedy, gdy wykupisz opcję premium lub skorzystasz z darmowej wersji próbnej, która będzie aktywna tydzień.

Można jednak uzyskać więcej filtrów za darmo! Naciśnij przycisk sklepu (shop), aby przejrzeć dostępne tam filtry. Za niektóre trzeba słono zapłacić, ale część z nich możesz pobrać za darmo (free :)).

Ostatnia opcja dotycząca gotowych filtrów: klikając na ramkę możesz zmienić opcje wyglądu z wyświetlania pojedynczego zdjęcia na podgląd wielu zdjęć na raz. Do wyboru masz małą siatkę, dużą siatkę i przewijanie w pionie. Przy trzech ostatnich opcjach u góry pojawia się pasek z kategoriami filtrów:

 • all presets – tutaj znajdziesz wszystkie dostępne filtry
 • favourites – ulubione; aby dodać któryś z filtrów do ulubionych, naciśnij na zdjęcie i przytrzymaj je, a następnie najedź na gwiazdkę
 • recent – ostatnie; tutaj aplikacja wyświetla filtry, których używałaś ostatnio
 • featured – tutaj zaprezentowane są niektóre z filtrów dostępnych w opcji premium
 • warm, cold etc. – w dalszej części filtry pogrupowane zostały ze względu na cechy takie jak np. ciepłe, zimne

Edycja zdjęcia w VSCO – własne ustawienia

Co jeśli chcesz edytować zdjęcie sama, bez filtrów? Przywróć ustawienia początkowe i z dolnego paska ponownie wybierz suwaki.

Tutaj znowu muszę wtrącić przypomnienie o różnicach między Androidem a iOS. Na iOS niektóre funkcje zostały połączone pod jedną ikoną, a w Androdzie występują oddzielnie, czyli np. temperature i tint to na Androidzie oddzielne ikony, a na iOS występują razem pod ikoną white balance. Na szczęście takich różnic jest tylko kilka (4 :)), wszystkie znajdziesz w tym artykule na oficjalnej stronie pomocy VSCO.

jak edytować zdjęcia w aplikacji vsco

Exposure – ekspozycja; tutaj możesz regulować jasność zdjęcia.

Contrast – tutaj regulujesz… kontrast 🙂

Adjust 

 • crop + straighten – kadrowanie i prostowanie – do wyboru masz kilkanaście gotowych kadrów o różnych proporcjach lub samodzielne kadrowanie przez przesunięcie rogów; kwadrat otoczony strzałkami powoduje obrócenie zdjęcia o 90 stopni.
 • skew – przekrzywianie – X w płaszczyźnie poziomej, Y – pionowej

Sharpen – wyostrzenie.

Clarity – przejrzystość – ten suwak zwiększa widoczność detali na zdjęciu.

Saturation – nasycenie kolorów.

Tone:

 • highlights – prześwietlenia – zwiększenie tego parametru przyciemnia najjaśniejsze elementy
 • shadows – zwiększenie tego parametru rozjaśnia cienie

White balance – balans bieli

 • Pierwszy suwak, temperature (temperatura) ociepla zdjęcie (dodaje żółci) lub ochładza (dodaje niebieskości).
 • Drugi, tint (odcień), dodaje do tego odcienie różu lub zieleni, czyli możemy uzyskać chłodne kolory z zielonym lub różowawym odcieniem, albo też ciepłe kolory z zielonym lub różowawym odcieniem. Brzmi skomplikowanie? Zapraszam do zabawy i kombinowania z własnymi kombinacjami 🙂jak edytować zdjęcia w aplikacji vsco

Skin tone – odcień skóry, umożliwia nadanie skórze bardziej żółtego/bardziej czerwonego zabarwienia.

Vignette, czyli winieta, to przyciemnienie (niedoświetlenie) brzegów kadru. Teoretycznie jest spowodowana np. wadą obiektywu lub nieumiejętnym użyciem lampy błyskowej, a w praktyce często dodaje się ją w czasie edycji. Po co? Choćby po to, żeby zwrócić uwagę na środek kadru, który zostanie wyeksponowany przez przyciemnione boki.

Grain – ziarno. Ostatnio modne jest stylizowanie zdjęć na analogowe, które często charakteryzowały się właśnie widocznym ziarnem.

Fade – blaknięcie. Ta opcja rozjaśnia nieco ciemne obszary zdjęcia, co również przydaje się w tworzeniu analogowego klimatu na zdjęciu.

Split tone – podział tonów (odcieni) – przy pomocy tej opcji możemy dość radykalnie zmienić kolory na zdjęciu.

 • shadow tint (odcień cieni) – tutaj możemy zmienić odcień najciemniejszych elementów zdjęcia
 • highlight tint (odcień świateł) – a tutaj zmienimy odcień najjaśniejszych partii; jeśli niebo jest białe, to za pomocą tej opcji możemy mu nadać np. różowy odcień jak edytować zdjęcia w aplikacji vsco

Zapis i udostępnianie zdjęcia

Aby zapisać zdjęcie, naciśnij save (zapisz) w prawym górnym rogu. Edytowana wersja zdjęcia pojawi się na stronie głównej. Kiedy naciśniesz trzy kropki w prawym dolnym rogu, będziesz mogła:

 • udostępnić zdjęcie (po wybraniu share zobaczysz dostępne opcje – smsy, Instagram i inne aplikacje, w które masz zainstalowane).
 • zapisać zdjęcie w galerii zdjęć w telefonie (save to camera roll)
 • skopiować zmiany, których dokonałaś w czasie edycji zdjęcia (copy edits)
 • usunąć edytowane zdjęcie (delete)jak edytować zdjęcia w aplikacji vsco

Tworzenie własnych filtrów

To bardzo wygodna opcja, dzięki której możesz zapisać sobie kilka ustawień jako preset, czyli stworzyć sobie własny filtr.

Załóżmy, że edytowałaś zdjęcie, podoba ci się efekt i będziesz chciała powtórzyć go na innych zdjęciach. Aby to zrobić, wybierz kółko otoczone strzałką. Aplikacja pokaże ci, jakie ustawienia wybrałaś dotychczas, oraz umożliwi ich zapis. Naciśnij + przy napisie “create a recipe from your current edits” (utwórz formułę z twoich aktualnych zmian). Gotowy filtr zostanie zapisany w aplikacji jako kółko. Tym sposobem kolejne zdjęcie edytujesz jednym kliknięciem!

W podstawowej wersji VSCO można zapisać tylko jeden filtr z własnych ustawień.

jak edytować zdjęcia w aplikacji vsco

Jak rozmyć tło robiąc zdjęcie telefonem?

Aparat w aplikacji VSCO działa bardzo podobnie, jak zwykły aparat w telefonie. Mamy do dyspozycji kilka dodatkowych funkcji, a jedną z nich jest… możliwość rozmycia tła! Jak to zrobić?

 1. Włącz aparat VSCO naciskając ikonę aparatu na stronie startowej.
 2. Znajdź +, który oznacza ręczne ustawianie ostrości. Po naciśnięciu na + zobaczysz suwak.
 3. Im bliżej 0.0, tym ostrzejsze będą przedmioty bliżej aparatu. Na drugim końcu skali, przy 1.0 ostre jest to, co daleko. Dzięki temu narzędziu można uzyskać efekt rozmytego tła!

Jak rozmyć tło robiąc zdjęcie aparatem_

Jak zrobić gif w aplikacji VSCO?

Drugą funkcją, która wyróżnia aparat VSCO, jest tworzenie gifów*. Aby to zrobić, w aparacie VSCO przejdź z zakładki PHOTO na DSCO.

Naciśnij i przytrzymaj kolorowe kółko, tak jakbyś chciała nagrać film. Voilà, gif gotowy. Teraz możesz nałożyć na niego filtry, przesuwając palcem w bok. Po prawej stronie widzisz ich nazwy – A6, M5, F2 itd.

Społeczność VSCO

Aplikacja VSCO ma własną społeczność, która działa trochę jak… Instagram bez serduszek. Możesz dodawać zdjęcia i obserwować innych oraz oznaczać gwiazdką ulubione fotografie, ale nikt poza twórcą nie będzie widział, ile gwiazdek ma jego praca.

Aby poznać społeczność VSCO, zacznijmy od strony głównej. Jeśli żadne zdjęcie nie będzie zaznaczone, powinnaś zobaczyć takie ikony, jak powyżej na obrazku po prawej.

 • Pierwsza z ikon, zakreskowane kółko, to feed, czyli tablica z aktualnościami. Jeśli nikogo nie zaobserwujesz, pojawią się tam propozycje zdjęć.
 • Kółko z kratką to sekcja odkrywania, gdzie możesz wyszukiwać zdjęcia, twórców i kolekcje zdjęć.
 • Trzecia ikona oznacza powrót to twojej biblioteki zdjęć w aplikacji.
 • Buzia to ikona twojego profilu w VSCO. Możesz go uzupełnić i dodawać zdjęcia lub (tak jak ja) po prostu ignorować społeczność VSCO i używać aplikacji jedynie do edycji zdjęć 😉

 

Ufff, to tyle! Pamiętaj, że kluczem do opanowania VSCO jest przede wszystkim SPRAWDZANIE co ładnie wygląda i KOMBINOWANIE 🙂

Powodzenia!

Zostaw Komentarz